1338AC-18SRGI8
Mfr.Part #
1338AC-18SRGI8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package/Case
Datasheet
1338AC-18SRGI8
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Stock
529
Manufacturer :
Product Category :
Real Time Clocks
Current - Timekeeping (Max) :
2µA @ 3.3V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Features :
Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Interface :
I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :
56B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
16-SOIC
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Type :
Clock/Calendar
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :
1.3V ~ 3.7V